עלה בראשכם רעיון, כתבתם אותו על נייר, התחלתם לעבוד עליו והצלחתם לייצר משהו חדש, משהו שונה, דבר שאין כמוהו עוד בעולם, בשום מקום אחר. בין אם זה משהו שלם, כולל, ובין אם זה משהו נקודתי, אשר נועד לשפר מוצר או שירות מסוים שקיים כבר. אם עשיתם את כל זה, הרי שיש לכם פטנט משלכם.

יצירת פטנט חדש, מאפס, או מנקודה מסוימת, זו פסגה שכל אדם שמתעסק ביזמות, המצאות, פיתוחים, חולם להגיע אליה. הרי, זה בעצם אומר שהוא הצליח לייצר משהו שמשפר במעט את היכולות האנושיות, הטכנולוגיות. הוא הוסיף עוד נדבך לקידמה האנושית. עכשיו הוא רק צריך לרשום את הפטנט על שמו.

רישום פטנטים הוא אחד התחומים החשובים ביותר בכל מה שקשור לזכויות קניין, זכויות יוצרים. לכן, כל הנושא הזה איננו רק טכנולוגי אלא גם משפטי. כשאנחנו יוצרים פטנט חדש, עלינו לכתוב אותו על השם שלנו על מנת ליהנות ממנו מבחינה כלכלית ומבחינות אחרות. יש לכך משמעות ארוכת טווח.

לפני שנסביר על המשמעויות ארוכות הטווח של רישום פטנטים, חשוב להבין כיצד זה מתבצע, על מנת שלא נפספס שום שלב בתהליך.

איך מתבצע רישום בפועל

עלינו לשכור מומחה בתחום, עורך דין שמתעסק בנושא ויש לו ידע טכנולוגי. הוא ידע לפנות אל הגורמים הרשמיים, המקובלים, במשרד המשפטים בשביל לבצע את הרישום. לשם כך יש לשלם אגרות, יש להציג תוכנית של הפטנט, להסביר מה הוא עושה וכן כיצד הוא יכול לעזור.

כמו כן, עלינו לוודא שאין פטנט דומה לכך בשום מקום. זאת על מנת שלא יווצר מצב שאנחנו רושמים פטנט שכבר רשום. חשוב להדגיש כאן, עלינו לבצע את הרישום את הפטנט לא רק בישראל אלא גם במקומות אחרים בהם אנחנו מתכוונים לשווק אותו.

הרישום משאיר בידינו את הזכויות לפטנט וכך כל מי שרוצה להשתמש בו יצטרך לשלם לנו, בדיוק כפי שנהוג בכל יצירה אומנותית או אחרת. צריך להדגיש, הזכויות הן שלנו אך לא לנצח, אחרי שנים מסוימות תוקף הפטנט פג, וגורמים שונים יכולים להשתמש בו באופן חופשי. יש בזה היגיון, שכן רק ככה אפשר לייצר קידמה, רק ככה ניתן לאפשר לגורמים שונים לפתח דברים חדשים.

מה המשמעויות של רישום פטנטים

בראש ובראשונה הרישום מאפשר לממציאים, הגנה על הפטנטים שלהם. הם עבדו, הם יזמו, הם אלה שמימנו הכל, אז זכותם המלאה להרוויח על התהליך.

כמו כן, זה מאפשר תהליך מבוקר ומסודר של פטנטים, ככה אנחנו יודעים מי המציא מה, באיזו שנה והכל.

אך בסופו של דבר, המטרה של הרישום היא לעודד ממציאים ומפתחים אחרים להמשיך בעבודתם, שכן אם הם יגיעו לרגע בו ימציאו פטנט מסוים, אזי שהם ירוויחו מכך.