במהלך השנים, יותר ויותר מקומות עברו להשתמש בכרטיסים חכמים. אלה החליפו אמצעים אחרים שהיה נהוג להשתמש בהם במקומות עבודה, בתי מלון, תחבורה ציבורית, וכן בצבא. היום שימוש בכרטיס חכם הוא מאוד מקובל, מאחר והוא הרבה יותר נוח, חסכוני ובטוח.

הרעיון של כרטיס חכם הוא, בעזרתו לבצע פעולות באופן אישי, כאשר הכרטיס יכול להיות ניתן לזיהוי באופן אישי או כרטיס כללי, אשר הפרטים שלו מופיעים במחשב, ובכל פעם הוא מועבר מאדם לאדם, על פי הצורך. כך למשל נהוג בבתי מלון אשר מספקים כרטיס לאורחים אשר משתמשים בו, לצורך פתיחת דלת החדר או לצורך הדלקת התאורה בתוך החדר וכן לצרכים אחרים.

 

כאמור, כרטיס חכם נמצא היום בשימוש במלא מעט מקומות, כולל במקומות עבודה אשר עברו להשתמש בו, על מנת שכל עובד יוכל להדפיס כרטיס בצורה אישית ובטוחה, כשהוא מגיע למקום העבודה וכשהוא יוצא ממנו, וכן כאשר הוא צריך להזדהות במקומות שונים. בפרט, הכרטיס משמש את העובדים כשעליהם להיכנס לחדרים מאובטחים או כשהם צריכים לקבל אישורים או מוצרים מסוימים.

לא רק מקומות עבודה עברו להשתמש בכרטיסים חכמים גם הצבא. במהלך השנים, צה"ל עבר שינוי, וכיום הוא משתמש בכרטיסים חכמים בתור חוגר עבור חיילים, בין היתר לצורך שימוש בתחבורה ציבורית. בעבר, חיילים היו מקבלים כרטיסייה על מנת שיוכלו להתנייד בתחבורה ציבורית, היום הם מקבלים חוגר שהוא כרטיס חכם אשר אפשר להציג אותו ולהשתמש בו בנסיעות ממקום למקום, על פי ההסכמים שקיימים עם רשויות וחברות התחבורה השונות.

חשוב לציין, גם בצבא וגם במקומות אחרים, השימוש בכרטיס חכם הוא מאוד פופולארי, מאחר ומדובר בכרטיס אישי, בלתי ניתן להעברה. זאת מאחר והכרטיסים כוללים אמצעים שונים אשר מאפשרים לזהות היטב למי הם שייכים. הסברה אומרת, שעם הזמן אנחנו נוכל לבצע יותר ויותר פעולות דרך כרטיס חכם, כולל כרטיסים שנמצאים בשימוש אצל חיילים בצבא.

כיצד כרטיס חכם עובד בפועל בצבא

בעבר, חיילים צוידו מצד אחד בחוגר ומצד שני בכרטיסייה שקיבלו בבסיס, וכך הם יכלו להתנייד בתחבורה ציבורית מבלי לשלם על הנסיעות. על מנת לחסוך בהוצאות וכן להפוך את השיטה להרבה יותר נוחה ופשוטה, צה"ל החליט לעבור לשימוש בחוגר שהוא כרטיס חכם.

הרעיון הוא פשוט. כל חייל בסדיר ובקבע, מקבל כרטיס חכם אשר נטען בהתאם למקום המגורים שלו ובהתאם לכמות נסיעות מסוימת, וכך הוא יכול לנסוע מהבסיס הביתה ובחזרה. הוא לא יכול לחרוג בנסיעות, והוא לא צריך לשלם עליהן. יש אפשרות לבצע מעקב חכם יותר אחר ההוצאות והנסיעות של החיילים.

בכל פעם שהכרטיס מתרוקן, אפשר להטעין אותו שוב, ואז ניתן להמשיך ולנסוע באופן חופשי עד הפעם הבאה. הכרטיס חוסך הרבה מאוד כסף לצבא וטרחה רבה לחיילים.