כל מי שיש לו רכב פרטי ויוצא מדי בוקר מהבית אל העבודה, לא יכול שלא לשים לב לכמות הפקקים איתם הוא נאלץ להתמודד, בין אם זה בדרך הלוך ובין אם זה בדרך חזור. פקקים בכבישים בינעירוניים, פקקים בכבישים עירוניים, וזה כמובן מקרין על בעיות חנייה במהלך כל שעות היממה, בפרט בערים הגדולות.

על פניו, היינו יכולים לצפות שעם השנים יהיו הרבה פחות פקקים. הרי נסללו כבישים ונתיבים חדשים, נבנו מחלפים, התחבורה הציבורית (בפרט רכבות) השתפרה מאוד ועדיין, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו תקועים לא פעם בפקקים אינסופיים, אשר גורמים לנו לבזבז זמן יקר ולהוציא לא מעט עצבים.

למה אנחנו מתמודדים עם פקקים?

ההסבר לכך הוא פשוט, עלייה בכמות רכישות רכבים פרטיים. הנתונים מלמדים שמדי שנה כמעט, יש עלייה חדה במספר כלי הרכב שעל הכביש. בין אם מדובר ברכבים חדשים ובין אם מדובר ברכבים משומשים, שבמקום לרדת מהכביש נמכרים לשימוש חוזר.

עליה בכמות רכישות רכבים פרטיים נובעת מסיבות שונות, כפי שנוכל לראות בחלק הבא של המאמר, אך חשוב להדגיש, שיש פה לופ שיהיה מאוד קשה לצאת ממנו, ככל שיהיו יותר מכוניות על הכבישים, יהיה צורך לבנות יותר כבישים, ועם הזמן, אנחנו לא נוכל להרגיש את היתרון והתועלת שבהם.

מדוע נמכרים יותר רכבים פרטיים?

יש לכך שלוש-ארבע סיבות עיקריות. בראש ובראשונה, העלויות. היום הרבה יותר זול לקנות רכב ויותר זול להחזיק אותו. בין אם זה בגלל התחרות בשוק, בין אם זה בגלל תוכניות מימון שונות וכן בגלל העובדה שהרכבים הרבה יותר איכותיים אז ההוצאות עליהם יורדות עם הזמן.

סיבה שנייה, צרכים משפחתיים, חברתיים. היום שני ההורים עובדים, נהוג להסיע את הילדים לכל מקום, אי אפשר להסתדר עם רכב אחד בבית, ואי אפשר להסתדר רק עם תחבורה ציבורית.

סיבה שלישית, הרבה מאוד ישראלים עזבו את ערי המרכז ועברו לפריפריה, או לחילופין, מקומות עבודה רבים העבירו את המשרדים שלהם לפריפריה. במצב כזה, אי אפשר להסתדר בלי רכב פרטי.

סיבה רביעית – איכות החיים עלתה, והיום זוגות יכולים להרשות לעצמם להחזיק שני רכבים ואם יש ילדים גדולים עם רישיון בבית, אז יש מי שיכול להרשות לעצמו גם שלושה רכבים.

מדוע משתלם להחזיק רכב פרטי?

בסופו של דבר, זה הרבה יותר נוח. במקום להסתמך על תחבורה ציבורית או על אמצעים אחרים, הרי שימוש ברכב פרטי הוא הרבה יותר פשוט, הרבה יותר נוח, מאפשר ניידות זמינה לכל מקום, בכל שעה.

למרות הפקקים ולמרות אי הנוחות שנוצרת מעת לעת, קשה להסתדר בישראל בשנת 2021 בלי רכב פרטי, בוודאי כשמדובר במשפחה עם זוג הורים עובדים וילדים קטנים או גדולים.