כשמדברים על טכנולוגיה מתקדמת, חובה לציין מערכות טכנולוגיות נעות בעלות בקרות אלקטרוניות. במטרה לשמור על מוצא קבוע, רכיבים שונים במערכות בקרה אוטומטיות וטכנולוגיות יבצעו תיקון של מיקום מכני, או תיקון של פרמטרים אחרים אשר נמצאים בתנועה. מה הם אותם רכיבים?

ישנן מערכות שונות, בהן המשוב או החיישנים משמשים עבור התיקון של מיקומים מכאניים, או פרמטר אחר שנמצא בתנועה. במערכות מסוגים אלו, יהיה בדרך כלל צורך לספק בקרת מיקום מסוימת, אותה בקרה המסופקת על ידי מנועים מסוגים שונים. ברוב המקרים וברוב סוגי הטכנולוגיות, יהיה מדובר במנועים חשמליים או סמי-אלקטרוניים.

סוגים שכיחים של מנועים המספקים בקרת מיקום

כיום, יישומים שונים המתבססים על הינע מדויק, למעשה מבוססים על שלד של מנועי סרוו. במנועים אלו משתמשים לשימושים שונים ומגוונים, לרבות עבור שימושים בתעשייה הצבאית ועבור מערכות ירי, אך לא רק. נוסף על שימושים בתעשייה הצבאית, יהיה ניתן למצוא מנגנונים אלו גם בענפים ובתחומים שלא קשורים למערכות ירי ולמערכות אוטומטיות בתעשיית הצבא.

ישנם מנגנונים שונים ומנעים המספקים בקרת מיקום, לרבות מנוע סרוו בטכנולוגיות מתקדמות. מנועים אלו פועלים על העיקרון של משובים שליליים, במהלכם למעשה הקלט של השליטה משתווה לעמדת המערכת הממשית.

השימוש במנגנוני בקרת מיקום – פעם וכיום

בשנים עברו, מנגנוני סרוו היו משומשים בבקרות ירי צבאיות, אך כיום מנועי סרוו נמצאים בסוגים שונים ומגוונים של טכנולוגיות מתקדמות, במיוחד בטכנולוגיות אוטומטיות. ניתן למצוא מנגנונים אלו גם באנטנות לקליטות לוויינים, במערכות GPS של סירות, בצעצועים הפועלים בשלט רחוק (בעיקר במטוסים בשלט רחוק) ועוד.

למעשה, בעידן טכנולוגי זה, ניתן למצוא מנוע סרוו גם במכוניות הפועלות על שיטה של נהג אוטומטי. המכוניות החדישות בימינו (עדיין לא לגמרי הוחדר לשוק הצרכני), מגיעות בחלקן גם עם הפונקציה של שליטה מרחוק ונהיגה אוטומטית, ובמנגנונים אלו יהיה ניתן מנועי סרוו.

שימוש במנועי בקרת מיקום לטכנולוגיות מתקדמות

בימינו משתמשים במנגנונים אלו גם עבור תעשיית ההיי טק, בענף המחשבים, האלקטרוניקה ועוד. המאפיינים המרכזיים של מנועי סרוו הם חיסכון משמעותי באנרגיה, אך לא רק. מנועים אלו לרוב יהיו מאוזנים ושקטים מאוד, מהירים (עד 10,000 סל"ד – כשמדובר על מנועי סרוו לזיווד אלקטרוני), בעלי תקנים בינלאומיים וכדומה.

מנועים אלו יהיו אחראיים לפונקציות המהוות חלק אינטגרלי בתפעול הכללי של מערכות אוטומטיות. בעוד שישנם פתרונות נוספים ואחרים המספקים בקרת מיקום, מנגנוני סרוו בדרך כלל יהיו המדויקים ביותר והאמינים ביותר. אם מדברים למשל על מנגנונים לזיווד אלקטרוני, הרי שמנגנוני סרוו לזיווד מסוג זה נחשבים האמינים והאיכותיים ביותר בעולם. בין אם הדרישה היא התקנת מנגנון כזה או אחר במערכות אוטומטיות, כולל מנגנוני סרוו, הרי שתמיד ההמלצה תהיה להתקין מנגנונים איכותיים ואמינים למשך שנים.