אחד המונחים המוכרים והנפוצים ביותר בתחומי תעשייה שונים, הוא חדר נקי. לאדם שאיננו מגיע מהתחום ואיננו מתמחה בו, המושג הזה עלול להיות מעט מוטעה, שכן הוא עלול לחשוב שהכוונה לחדר שעבר תהליך ניקיון סטנדרטי על ידי חברת ניקיון, כפי שכל משרד וכל עסק עובר.

אך מי שמכיר לעומק את התחום של חדרים נקיים, יודע שזה תהליך הרבה יותר מורכב והרבה יותר ייחודי ומשמעותי. מדובר בתהליך שדורש תכנון מראש, זאת על מנת להקים את המבנה כמו שצריך, באופן שישרת את המשתמשים בו עבור התהליכים אותם הם רוצים לבצע בחדר.

לפני שנסביר מה זה בדיוק clean room, מתי מתכננים ובונים חדר כזה וכן, כיצד משמרים אותו באופן כזה, חשוב להבהיר הרעיון של חדר נקי הוא מהותי, הן לצורך תהליך המחקר, פיתוח וייצור, אך גם לאחר מכן, על מנת שיהיה ניתן לשווק את המוצר בהצלחה. אם שלב מסוים בתהליך תכנון ובניית החדר, איננו מתבצע כמו שצריך, עלול להיגרם נזק מאוד משמעותי למוצר וכמובן ליכולת של העסק לשווק אותו בצורה מוצלחת.

מה זה חדר נקי?

חדרים נקיים הם חדרים שאמורים להישמר מפני כל אפשרות שייכנס אליהם גרגיר אבק אחד. הרעיון הוא לייצר סביבה סטרילית בשביל שיהיה ניתן לייצר תהליך מחקר, פיתוח וייצור, על פי הצורך, נכון ומוגן.

לשם כך, מתקינים מערכות אוורור וסירקולציה אשר יודעות לנקות את האוויר בצורה אופטימאלית ולמנוע כל אפשרות של חדירת אבק או לכלוך אחר פנימה. כמו כן, החדרים שמורים ומוגנים בעזרת אמצעים שונים, על מנת למצוא מצב שייכנסו אליהם אנשים שאינם מורשים או כאלה שאינם לובשים חליפות ומסכות מתאימות. הרבה פעמים אנשים שאמורים לעבוד בחדר, צריכים להכין את עצמם לפני כן, בשביל שלא יכניסו לכלוך חיצוני פנימה.

כאמור השימוש בחדרים מסוג זה, נועד לצורך יצירת סביבת עבודה נקייה וסטרילית לצורך פיתוח תהליכים שונים. אנחנו יכולים למצוא חדרים מסוג זה, בבתי חולים, מעבדות רפואיות, תעשיית המזון, תעשיות שמתמחות בפיתוח מוצרים טכנולוגיים רגישים ועוד. באופן טבעי, בכל אחד מהמקומות, אנחנו נמצא סוגים שונים של חדרים נקיים, בין אם זה על פי הגודל ובין אם זה על פי המערכות אשר מותקנות בחדר.

חשוב לציין עוד, תהליך בניית חדר נקי מתבססת לא רק על תכנון מוקדם אלא גם על תקנים מסוימים. כלומר, אם רוצים לבנות חדר נקי בצורה נכונה, הרי שיש לעשות זאת בהתאם לתקנים המחמירים ביותר. במקרים מסוימים, ייבצעו בדיקות מקיפות, על מנת לוודא שאכן החדר עומד בדרישות השונות, אחרת לא יהיה ניתן להפעיל אותו.

גם במהלך השימוש בחדר, יתבצעו בדיקות מעת לעת, לוודא שהוא עדיין עומד בתקנים ואכן ניתן להשתמש בו עבור השימוש לשמו הוא נועד.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *