רוצים להבין מהי הוצאת דיבה בפייסבוק וכיצד להיזהר ממנה? אם כן, כדאי שתמשיכו לקרוא!

קצת רקע

רגע לפני שנעסוק בתופעת הוצאת הדיבה מעל דפי הפייסבוק והמשמעויות שלה, חשוב להבין מהי הוצאת דיבה באופן כללי. אם כן, הוצאת דיבה מתקיימת כאשר כבודו או שמו הטוב של אדם או קבוצה נפגעים כתוצאה מאמירה פוגענית של אדם או קבוצה אחרים ויש לכך עדים נוספים. כלומר, כאשר דעת הקהל משתנה לרעה כתוצאה מהצהרה פוגענית בכתב או בעל פה ובכל דרך שהיא.

נפלאות הפייסבוק

הפייסבוק היא רשת חברתית, שכבשה את העולם לפני כעשור וחצי בין היתר, בזכות האפשרות לבטא כל מחשבה שהיא לעיני כל החברים בפרופיל הפייסבוק האישי. זאת, לצד האפשרות לחדש קשרים ישנים ולתחזק אותם באופן יומיומי. כמו כן, גם עסקים קטנים נהנים מאוד מהאפשרות לפרסם ולהגיע ישירות אל קהל היעד שלהם בעלויות נמוכות ולעתים ללא כל תשלום.

סוף מעשה במחשבה תחילה

כאמור, אחד היתרונות הבולטים ביותר של פייסבוק הוא האפשרות לבטא מחשבות ודעות לעיני כל וללא צנזורה. אבלף בדומה לתחומים רבים אחרים בחיינו, גם במקרה הזה היתרון מהווה גם חיסרון, אם לא משתמשים בו בתבונה. הכוונה היא לכך, שאנו ממהרים לפרסם פוסטים שונים מבלי לחשוב על ההשלכות שלהם וכך אנו עלולים למצוא את עצמנו בתור מואשמים או קורבנות של הוצאת דיבה בפייסבוק.

התמודדות עם הוצאת דיבה בפייסבוק

כאשר מתקיימת הוצאת דיבה בפייסבוק, הבעיה הראשונה היא במציאת המקור למידע הפוגעני. הבעיה השנייה היא בהפסקת ההפצה של המידע הפוגעני המדובר. לכן, הדרך היחידה להתמודד עם מצב כזה היא לפנות לערכאות המשפטיות ולהיעזר בעורך דין מתחום הנזיקין, שזוהי ההתמחות שלו ויש לו ניסיון בתיקים מסוג זה. חשוב להבין, שמבחינת החוק ניתן לתבוע בגין הוצאת דיבה ללא הוכחת נזק ב אזרחי ולעתים ניתן לעשות זאת עם הוכחת נזק במשפט פלילי. במקרה כזה, הנתבע עלול למצוא את עצמו נידון לשנת מאסר בפועל ולכן הייצוג המקצועי הוא הכרחי ביותר.